خون اسلام ایران قانون اسلامی آمریکا

خون: اسلام ایران قانون اسلامی آمریکا ایرانی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رمزگشایی از پول‌های جدیدجهانی

از وقت راه اندازی بیت کوین یا «پول سری» مدت زیادی نمی گذرد؛چیزی در حدود 7 سال.اما فقط دو سال است که این «پول سری» در حال تحول اقتصاد دنیاست.سرعت استفاده از آن

رمزگشایی از پول‌های جدیدجهانی

رمزگشایی از پول های جدیدجهانی

عبارات مهم : ايران

از وقت راه اندازی بیت کوین یا «پول سری» مدت زیادی نمی گذرد؛چیزی در حدود 7 سال.اما فقط دو سال است که این «پول سری» در حال تحول اقتصاد دنیاست.سرعت استفاده از آن البته در نیمه دوم امسال میلادی زیاد کردن چشمگیری داشته؛به طوری که در حال حاضر 46 درصد از معاملات بیت کوین در ژاپن و با ین انجام می شود و بیت کوین در گردش در بازار جهانی به 74 میلیارد دلار رسیده است.

رمزگشایی از پول‌های جدیدجهانی

هرچند این عدد به گفته اقتصاددانان نسبت به حجم اقتصاد جهانی چندان زیاد نیست،اما سرعت آن توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.این پول الکترونیکی برعکس پول های مرسوم در دنیا که هر کشوری ناشر آن است،هیچکس مالک شبکه بیت کوین نیست.در واقع این بازدیدکنندگان بیت کوین در سراسر دنیا هستند که آنرا کنترل می کنند و توسعه دهندگان بیت کوین تنها نرم افزار آن را اصلاح می بخشند.

یت کوین یک اَپ روی گوشی گوشی و یا یک برنامه کامپیوتری که یک کیف پول جهت افراد در نظر گرفته و به کاربر اجازه می دهد تا با آن به ارسال یا دریافت بیت کوین ها بپردازد.

از وقت راه اندازی بیت کوین یا «پول سری» مدت زیادی نمی گذرد؛چیزی در حدود 7 سال.اما فقط دو سال است که این «پول سری» در حال تحول اقتصاد دنیاست.سرعت استفاده از آن

آیا می توان به بیت کوین اعتماد کرد و آیا می توان با آن پولدار شد؟ اینها نمونه سئوالاتی است که نیاز به گذشت وقت دارد.اقتصاددانان می گویند،در بیت کوین اصولاً نیازی به اعتماد کردن نیست. یعنی هر کسی می تواند هر وقت که بخواهد به سراسر کد منبع آن، دسترسی داشته باشد.اما اینکه می توان پولدار شد یا نه،شاید عالی ترین کار این باشد. باید منتظر مسابقه این پول با سایر پولهای مرسوم ماند.

*****

حتما جهت کسانی که برایشان بیت کوین جذابیت دارد،می خواهند اول بدانند که این پول در اقتصاد بین المللی چه خطرات و تبعاتی دارد و چقدر بازارهای جهانی را می تواند تحت تاثیر بگذارد.یا اینکه آیا از این پول می تواند در مبادلات بزرگ تجاری یا در بورس های جهانی استفاده کرد؟ دکتر مرتضی ایمانی راد کارشناس اقتصادبین المللی در این رابطه به خیرآنلاین گفت: «بيت كوين يك پول رمزدار الكترونيكى است و در شرايط فعلى نقش مهمى در اقتصاد بين الملل ندارد. دليل آن اين است كه بيت كوين هنوز به وسیله بسيارى از كشورهاى دنیا به رسميت آشنا نشده است و ضمنا حجم بيت كوينى كه انتشار یافته است به اندازه اى نيست كه بتواند روى متغيرهاى واقعى اقتصاد اثر بگذارد. در شرايط فعلى چند كار با بيت كوين انجام مى شود.

رمزگشایی از پول‌های جدیدجهانی

ابتدا بيت كوين در بعضى از مراكز فروش و رستورانها به عنوان يك ابزار پرداخت رسميت پيدا كرده است و شما مي توانيد هزينه هاى خود را با آن پرداخت كنيد. روال اين گونه است كه شما يك كيف الكترونيكى داريد كه در آن بيت كوين نگه دارى مي كنيد. فروشنده هم يك كيف الكترونيكى دارد. وقتى شما خريدتان را انجام ميدهيد، از كيف پول خود به كيف پول فروشنده مبلغ مورد درخواست را انتقال مي دهيد و كار تمام مى شود. اين كار بسيار راحت انجام مى شود. نكته جالب توجه اين است كه شما هر مقدار بيت كوين مي خواهيد مي توانيد براى فروشنده و يا فرد ديگرى ارسال كنيد. به عبارت ديگر اين طور نيست كه بيت كوين مثل دلار باشد و به صد سنت تقسيم شده است باشد. بيت كوين را به صورت كسرى هم مي توانيد انتقال دهيد. اين يكى از ويژگى هاى بيت كوين كه تمامى پول هاى جهانى فاقد اين ويژگى هستند.»

این اقتصاددان با تشریح دومین مزیت بیت کوین عنوان کرد:« كار دومى كه بيت كوين انجام مى دهد حفظ ارزش پول هست. بسيارى از معامله گران بيت كوين معتقدند كه در مواقع بحران هاى اقتصادى اين پول ارزش بيشترى پيدا مي كند. يعنى همانند طلا در اقتصاد جهانى عمل مي كند. اين نقش بيت كوين در ژاپن بيشتر استفاده مى شود. مطالعات انجام شده است روى اين پول نشان مى دهد كه بعضى از معامله گران از آن براى پوشش ريسك خود استفاده مي كنند.

از وقت راه اندازی بیت کوین یا «پول سری» مدت زیادی نمی گذرد؛چیزی در حدود 7 سال.اما فقط دو سال است که این «پول سری» در حال تحول اقتصاد دنیاست.سرعت استفاده از آن

او افزود:« استفاده سوم هم سوداگرى speculation است.خيلى ها معتقدند كه ارزش بيت كوين رو به افزايش است و با خريد آن در شرايط فعلى و فروش آن موقعى كه بالاتر رفت سود كسب مي كنند. الان اين نقش بيت كوين بسيار بارز شده است هست، چون ارزش اين پول در ابتداى كار از چند سنت به بالاى چهار هزار دلار در هفته گذشته رسيده است و بنابراين جاى خوبى براى سرمايه گذارى سوداگران بازارهاى مالى هستند. گذشته از آن نوسانات بيت كوين در بازار خريد و فروش بيت كوين بسيار زياد است.

اگر شما شاخص نوسان بيت كوين bitcoin volatility index را ببينيد از تمام جفت ارزهاى رايج در بازار فاركس بيشتر نوسان مي كند و همين ويژگى بيت كوين را به ابزارى بسيار قوى براى سوداگرى تبديل كرده است و به همين دليل روزانه مقدار بسيار زيادى بيت كوين مبادله مى شود كه معمولا با دلار امريكا مبادله مى شود. ضمنا از بيت كوين براى تسويه حسابهاى شخصى هم استفاده مى شود و شما مى توانيد بدهى خود را با بيت كوين تسويه كنيد.»

رمزگشایی از پول‌های جدیدجهانی

این اقتصاددان اعتقاد است که اگرچه در حال حاضر بیت کوین مورد استفاده در مبادلات قرار می گیرد،اما هنوز رسميت نيافته است و هم مقدار آن در شرايط فعلى محدود است و لذا نمي تواند در اقتصاد جهانى نقش مهمى داشته باشد.

ایمانی راد می گوید:«يكى از ويژگى هاى منحصر به فرد بيت كوين اين است كه كاملا غير متمركز است و به وسیله هيچ شرکت و دولتى كنترل نمى شود و از آن گذشته مشكلات تبديل يك ارز به ارز ديگر را از بین بردن كرده ست. وقتى شما در دنیا با بيت كوين معامله مي كنيد مورد نیاز نيست ارز آن كشور را خريدارى كنيد.چون بيت كوين را در سراسر دنیا مي توانيد استفاده كنيد و ديگر نيازى به تبديل پول نداريد. ضمنا چون اين پول كاغذى و فلزى هم نيست مشكل حمل آن را هم نداريد. بيت كوين روى موبايل شما است و با صرف چند ثانيه مي توانيد پرداخت خود را انجام دهيد. ضمنا چون اين پول رمز گذارى شده است هست، احتمال دزدی الكترونيكى در آن بسيار كم هست. همه اين ويژگى ها بيت كوين را در دنیا بسيار مطلوب كرده است و به همين دليل روز به روز تقاضا براى آن در حال افزايش است.»

بیت کوین اعتبار دارد؟

شاید جهت شما هم سئوال پیش بیاید که خب،همه پولها اعتبار دارند،آیا بیت کوین هم اعتبار دارد؟ مرتضی ایمانی راد در این توضیح می دهد:« البته مي دانيد كه اعتبار دلار ديگه طلا نيست. ولى مي بينيد كه دلار در سراسر دنیا طرفدار دارد و هنوز هم پول پرقدرتى به حساب مى آيد. در شرايطى كه پول كاغذى براى اولين بار انتشار يافت ، طبيعى بود كه مى بايستى براى آن اعتبار اى در نظر بگيرند. ولى وقتى مردم قدرت اقتصادى كشور را ديدند و ثبات پول را هم تجربه كردند خيلى برايشان مهم نبود كه پول اعتبار دارد يا نه. الان هم بيشتر پولهاى دنیا بدون اعتبار اند و اطمينان مردم به پولهاى ملى بر اساس معيارهاى ديگرى تعيين مى شود. طبيعى است كه هر چه اقتصاد يك كشور قدرتمندتر مى شود پول آن كشور هم ، اگر شرايط ديگر دخالت نكنند ، قدرتمندتر مى شود.

بنابراين سئوال شما از اين نظر مهم است كه بيت كوين پولى جديد است و نياز به اعتبار دارد. اين سئوال به نظرم مهم است . موارد زير را به عنوان اعتبار هاى بيت كوين مي توانم ذكر كنم :

اول : در نظر داشته باشيم كه يك اقتصاد جهانى شده است شكل گرفته است كه مردم در يك كشور زندگى ميكنند و در كشورى ديگر كار ميكنند. ضمنا خريد ها هم عمدتا اينترنتى و در ضمن جهانى شده است است و هم در هم تنيدگى اقتصادى الزام به يك پول واحد را بيشتر كرده است . يكى از دلايلى كه دلار در بيش از شصت درصد مبادلات جهانى نقش دارد همين الزام وجود دارد. بيت كوين الان به عنوان يك پول واحد ميتواند در هر كشورى مورد استفاده قرار گيرد. اگر بيت كوين توسعه يابد و در كشورهاى بيشترى مورد استقبال قرار گيرد ، شما مى توانيد بيت كوين را نه در جيبتان بلكه روى موبايلتان بگذاريد و در كل كره زمين خرج كنيد.

منظورم اين است كه اقتصاد جهانى شده است و توسعه جهانى اينترنت و الزام به پول واحد جهانى بزرگترين اعتبار بيت كوين است . به همين دليل به نظر من بيت كوين و ساير پولهاى رمز پايه در آينده توسعه بيشترى پيدا مي كنند و نقش بيشترى در اقتصاد جهانى ايفاء خواهند كرد. هم اكنون دانمارك سوئد، كره جنوبى ، هلند، فنلاند ، استراليا و چندين كشور ديگر بيت كوين را به عنوان يك پول و وسيله پرداخت قبول كرده اند. در گروهى ديگر از كشورها بيت كوين را نه به عنوان يك پول بلكه به عنوان يك كالا پذيرفته اند. ضمنا در نظر داشته باشيم كه استونى نه تنها بيت كوين را به عنوان يك پول به رسميت آشنا است ، بلكه در حوزه هاى دولتى و سلامت و حتى بانكى مورد استفاده قرار داده است.

دوم : يك شبكه اطلاعاتى قدرتمند به نام block chain از امنيت يكتايى معاملات بيت كوين حفاظت ميكند كه اين خود ميتواند يك اعتبار قوى براى بيت كوين باشد.

اينكه blockchain چيست و چگونه كار مي كند خود نياز به وقت بيشترى دارد كه الان نمي توان به آن پرداخت. به طور خلاصه اگر شما يك مليون تومان در حساب خود داشته باشيد مي توانيد يك چك به مبلغ يك مليون تومان به يك نفر بدهيد. ولى خودتان مي دانيد كه چندين چك ديگر هم به طور تقلبى مى توانيد صادر كنيد. اين مشكل در معاملات بيت كوين هم وجود دارد. Block هايى كه در شبكه ايجاد مى شود جلوى اين تقلب را ميگيرد و بنابراين از نظر امنيت در سطح بالايى قرار دارند .

سوم: شفافيت در شبكه بيت كوين بسيار اوج است . همه چيز قابل وارسى هست. هيچ چيز محرمانه اى وجود ندارد. آيا فكر نميكنيد كه اين سيستم اطمينان ايجاد ميكند. خيلى از معامله گران بيت كوين معتقدند كه اين پول براى آنها اطمينان بيشترى دارد تا پولهاى كشورهاى ديگر .

چهارم : يك نكته ديگر ميماند كه بدون ارتباط با اعتبار بيت كوين نيست . همان طور كه ميدانيد بيت كوين و مديريت و گردش آن بدون كنترل و غير متمركز decentralized است يعنى هيچ دولتى و قدرتى آن را كنترل نمي كند. به طور طبيعى پروتكل هاى بيت كوين از طريق اجماع شكل ميگيرد ولى نه سازمانى درگير اين اجماع است و نه دولتى و نه قدرتى . به همين دليل بيت كوين يك سيستم باز و يك open source به حساب مى آيد كه بدون اراده گروهى به طور مستمر در حال قوى تر شدن است .

به نظرم اينها دلايل كافى براى قدرت گيرى بيت كوين است و همينها مى تواند اطمينان به مردم بدهد كه ارزش پول آنها محفوظ هست. البته هر پولى در دوران شكل گيرى به موانع و مشكلاتى بر مى خورد، ولى همين ها باعث قدرت گيرى بيت كوين خواهد شد.

تهدیدهای پولشویی

پولشویی تبدیل سود حاصل از خلافکاری و فساد به دارایی های به ظاهر مشروع است یا به عبارتی مبهم کردن منشا منابع مالی.دراین رابطه یک اتحادیه از 29 کشور دنیا بر فعالیت های پولشویی نظارت می کنند و کشورهایی که می خواهند مبادلات تجاری باثباتی در دنیا داشته باشند،لازم است که مقررات پولشویی را در کشور خود اجرایی کنند.

The Financial Action Task Force که مخفف FATF است یک مجموعه سیاست گذار پرنفوذ است که نکاتی در قالب توصیه در حوزه مبارزه با پول شویی و تأمین مالی تروریسم ارائه می کند. ماموریت این گروه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را در نظام مالی جهانی هست. نخستین تقابلی که در رابطه با بیت کوین مطرح می شود،احتمال دور زدن قوانین مرسوم پولشویی در دنیاست.

ایمانی راد در پاسخ به این پرسش که اين پول رمزگذاري شده است و امنيت بالايي دارد؛ چه تضميني وجود دارد كه فراگير شدنش پروتكل پولشويي را تحت تاثير قرار ندهد؟ و اصولا مي توان تهديدي براي قوانين پولشويي باشد؟،می گوید:« فكر مي كنم تا آن موقع وقت زيادى داريم و تحولات زيادى رخ خواهد داد. در شرايط فعلى حجم بيت كوين رايج در بازارها آنقدر اوج نيست كه ارزش پول شويى داشته باشد. ولى اگر توسعه بيشترى پيدا كند اين خطر كاملا قابل تشخيص است . هر چند كه فعلا حجم بيت كوين اوج نيست ، ولى گزارشات متعددى از پول شويى در كشورهاى متفاوت ارايه شده است هست. در شرايط فعلى اگر شما بخواهيد يك حساب بيت كوين باز كنيد و به حسابتان پول واريز كنيد بسيار سريع انجام مى شود و حساسيت هايى كه براى پول شويى وجود دارد در اين معاملات نيست .

به نظرم پولشويى پاشنه آشيل بيت كوين و ساير پولهاى رمز پايه است . اين يكى از همان تهديدهايى است كه قبلا گفتم. ولى از اين طرف هم بيكار نمى مانند. در شبكه گسترده مجازى ممكن است همان طور كه براى مديريت متمركز آن راه حلى عجيب پيدا كردند ، براى پول شويى هم بتوانند راه حلى پيدا كنند.»

بیت کوین و ایران

آیا اين پول می تواند تاثيري بر اقتصادهايي مثل ايران هم بگذارد؟ ایمانی راد در این رابطه توضیح می دهد:« با توجه به اينكه اين پول در ايران قانونى نيست و مبادلات بيت كوين هم قانونى برايش نداريم و به رسميت هم نشناخته ايم ، بنابراين انتظار نداريم كه اثرى بر اقتصاد ايران داشته باشد. در كشورهاى دنیا هم همين طور است . در برخى از كشورها بيت كوين توسعه پيدا كرده و دارد به تدريج اثر خود را ميگذارد. ولى عموميت ندارد. اكثريت كشورهاى دنیا بيت كوين را به رسميت نمى شناسند و يا سكوت كرده اند. بنابراين خيلى كار دارد كه بيت كوين و ساير ارزهاى رمز پايه بتوانند روى اقتصاد واقعى اثر گذار باشند.

اگر به ايران برگرديم ، اطلاعى كه من دارم دولت به طور اجرايى سايت هايى را كه بيت كوين معامله مي كند را مي بندد و يا فيلتر مي كند. اين نشان مي دهد كه بيت كوين به سادگى نمي تواند در ايران جا باز كند و لذا نمى تواند اثرى بر اقتصاد ايران داشته باشد. ولى در حاشيه عده اى خريدهاى خود را با بيت كوين انجام مي دهند و فكر مي كنم تعدادى هم در حال معامله بيت كوين در فضاى بين المللى هستند. يكى از دلايل آن هم اين است كه شما به راحتى مي توانيد وارد بازار ارزهاى رمز پايه شويد ، ولى ورود به بازار معامله ارزهاى جهانى ( بازار فاركس ) به اين سادگى نيست . از اين رو براى ايرانيان كه ورود به بازار فاركس غير قانونى و بسيار محدود كننده است ، بازار بيت كوين ، عليرغم غير قانونى بودن ، يك وقت به حساب مى آيد. ولى باز تاكيد كنم كه اين فعاليت ها محدودند و بنابراين در شرايط فعلى ارزهاى رمز پايه اثرى بر اقتصاد ايران ندارند.»

بیت کوین ابزاردور زدن تحریم ها می شود؟

یکی از ابزارهایی که در جریان تحریم های بین المللی علیه کشور عزیزمان ایران تبعات بسیار سنگینی به جای گذاشت،تحریم های بانکی بود.تحریم هایی که هنوز آثار آن باقی مانده است و هر از گاهی می شنویم که بعضی بانکهای بزرگ هنوز به مشکل جهت مبادلات پولی با کشور عزیزمان ایران راضی می شوند.اینکه آیا این پول تازه می تواند،در تحریم های احتمالی کاربرد داشته باشد،محور آخرین سئوالی است که از مرتضی ایمانی راد پرسیدم،البته با این شرط که این گفت وگو باز بماند و در ماههای آینده همزمان با تحولات بین المللی ادامه یابد.

او در پاسخ به این سئوال که بخشي از معاملات نفتي دنیا با بيت كوين در حال انجام است و ممكن است فراگيرتر شود؛اگر اين اتفاق بيفتد شايد دولت ناگزير به استفاده از اين پول شود خصوصا كه هنوز نقل و انتقال پول از طريق بانك ها براي ايران به دليل باقي ماندن بخشي از تحريم ها پابرجاست.فكر مي كنيد معاملات نفتي دنيا تحت تاثير اين پول قرار بگيرد؟ می گوید:

«بله ، معاملاتى به طور روزانه در بروكرهاى قانونى در سطح دنیا در حال انجام است و اين يك باره و محدود نيست ، بلكه به طور مستمر اين مبادلات در حال انجام هست. فقط نكته اين است كه بيشتر اين مبادلات واقعى نيست و روى Crude Oil CFD معامله انجام مي شود كه بيشتر معاملات براى كسب سود است نه براى تحويل نفت.

هم در اين بروكرها و هم در معامله واقعى خريد نفت با بيت كوين بسيار محدود انجام مى شود و دليل آن هم اين است كه حجم بيت كوين موجود بسيار محدود است براى اينكه با آن نفت خريد و فروش شود. در واقع با تشكيل هر بلوك در شبكه بين المللى بيت كوين ٥٠ بيت كوين جديد وارد تناوب مبادلات مى شود . اين مبلغ را كساني كه به شبكه خدمات رسانى مي كنند و بلاك ها را تهيه مي كنند تعلق مي گيرد كه به اين آدمها در اصطلاحات رايج miner مى گويند. درست همانند معدن كاران طلا كه از شكافتن دل كوهها به طلا دست پيدا مي كردند، معدنكاران بيت كوين نيز با كند و كاو در شبكه بيت كوين بلاك ها را استخراج مي كنند و به همين دليل است كه به آنها miner گفته مى شود.

بر اساس پروتكل بيت كوين بعد از هر ٢١٠ هزار بلاك ، اين مقدار به ٢٥ كاهش مى يابد و همين روند به صورت كاهشى ادامه مى يابد. اگر اين سرى زمانى كاهشى را ، كه يك فرمول رياضى است ، محاسبه كنيم عددى بسيار نزديك به ٢١ مليون به دست مى آيد كه بعد از آن بيت كوين جديدى ايجاد نمى شود. حال شما فرض كنيد كه همين ٢١ مليون در جريان باشد. بر اساس نوع بازار بيت كوين ، قدرت خلق بيت كوين جديدى به جز به وسیله miner ها وجود ندارد. در حالي كه در سيستم بانكى بانكها خودشان مى توانند بيش از چهار برابر پولى كه دريافت مي كنند خلق كنند. بنابراين حداكثر جمع بيت كوين رايج نهايتا ٢١ میليون خواهد شد كه اگر با قيمت ٤٠٠٠ تومان محاسبه كنيم در كل ٨٤ ميليارد دلار بيت كوين در جريان خواهد بود كه هيچ گونه تناسبى با بازار نفت ندارد. خلاصه صحبتم اين است كه با بيت كوين نمى توان مقدار زيادى نفت واقعى خريد.

به همين خاطر است كه وقتى شما CFD نفت را هم مي خريد با leverage مى خريد. به عنوان نمونه با يك مقدار معينى پول صد برابر مى توانيد نفت بخريد. همان طور كه گفتم اين نفت واقعى نيست و در واقع contract for difference يا به اختصار CFD است . يعنى شما تنها روى تفاوت قيمت نفت معامله ميكنيد و نه نفت واقعى.اگر اين بحث را به ايران تعميم دهيم، نتيجه مي گيريم كه ايران نمى تواند از طريق بيت كوين تحريم هاى احتمالى خريد نفت را دور بزند.»

اخبار اقتصادی – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: ايران | اعتبار | اقتصاد | اقتصاد | استفاده | اخبار اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs